İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

Bitkisel varis tedavisi

Bitkisel varis tedavisi

Günümüzde yapılan araştırmalara göre hastalıklar ve tedavileri konusunda insanlarda yeni arayışlar olmuştur. Bunun temel sebebi kullanılacak alteranatif tedavinin  yan etkilerinin hiç olmadığı düşüncesidir. Genellikle kanser tedavisinde kemoterapiye alternatif veya kemoterapi ile bir arada  kullanılan  çeşitli otlardan oluşan tedaviler toplumca geliştirilmiştir. Bu tedaviler araştırması yapılmayan yan etkilerinin ne olduğu bilinmeyen otlardan oluşmaktadır. Ülkemizde buna yönelik ciddi bir piyasa oluşmuş hatta bu işi bilim adamları bile kazanç kapısı yapmıştır. Bitkisel tedavi yöntemlerinin dozu belli olmadan l yan etkisi araştırılmadan insanlara verilmesi doğru değildir. Kaldıki tedavi olduğunu düşünen insanlarda tam tedavi sağlanmayıp tamamen plesobo (yalancı tedavi) şeklinde bir tedavidir.

Bitkisel varis tedavisi

Varis tedaviside bu ilkeler doğrultusunda çeşitli otlar (örneğin kırkkilit, çoban çantası otu ) tedavi edici diye piyasada ticari anlamda satılmaktadır. Varisli hastalarada bu tedavi yöntemleri ilk aşamada ameliyatsız işlemsiz ve  bitkisel tedavi yöntemi olduğundan cazip gelmektedir. Bu bitkilrin kuruları çay, sürme ve ağızdan kapsül olarak alınanları vardır. Biçok bitki kullanıldığında sedasyon ve ağrı kesici etkisinden dolayı ilk aşamada hastaların varis ağrısınıda geçirmektedir. Zamanla bu özelliğin  ortadan kalkması veya varisin ilerlemesi ile ağrılar daha çok  artmakta tedavi edilmesi gereken varislerin tedavisinde gecikme olmasına sebep olmaktadır. Buda varisin mevcut komplikasyonlarını (başta varis ülseri)  hastalara yaşatmaktadır

Kısacası hangi tür  nerede yetişir kokusu rengi ne olursa da olsun hiçbir  bitki veya bitkisel tedavi varisi tedavi etmez. Bu bütün varis türleri için (kılcal veya kalın) geçerlidir. Doplardamar içinde kanın yukarıya gitmesini sağlayan ve aynı zamanda kanın geri kaçmasını engelleyen  kapakçıkların bozukluğunu düşünecek olunursa ilaç veya bitkisel tedaviler  bu patolojiyi düzeltemez.

Varisi tedavi ettiği düşünülen belli başlı bitkiler ve kullanılış şekilleri

Kırkkilit otu ve çoban çantası otu: kuru ot şeklinde olan formatta çayı yapılarak içilir

Lahana Yaprağı: topikal  olarak haşlanmış lahana yaprağı  genişlemiş damar üzerine uygulanır sık kullanılan yöntemlerden biridir.

Fındık yaprağı:  fındık yaprağının kaynatılması ile oluşan su içilreke tedavi olduğu düşünülür

Üzüm Yaprakları:  bu da aynı fındık yaprağı gibi suda kaynatıldıktan sonra suyun içilmesi ile varisi tedavi ettiği düşünülmektedir

Elma Sirkesi: bu yöntemede topikal uygulama ile yapılır sirke içine batırılna bez varisli bacağa sarılarak uygulanır

Kivi Tüketin: bol kivi tüketmek varisleri azaltacağını düşündürmektedir.

At kestanesi kremi: at kestanesi özütünden yapılmış kremler kılcal varisleri yok ediyor diye çıkarılmasına rağmen etkisinin olmadığı görülünce sektör hüsrana uğramıştır.

Yukarda bahsedilen tüm bitkiler ve kullanma şekilleri araştırıldığında hiçbir şekilde varisleri yok etmediği çalışmalar ve günük deneyimlerle görülmüştür. Mantıklı düşünülecek olunursa yapısal olarak toplardamar içindeki kapakçıkların bu bitkilerle topikal oral kullanımında düzelme sağlamayaca bariz ortadadır.

Varis hastalarını yaşadığı günlük varis ağrısı ve şekil bozuklukları hastaları en ucuz ve en az kesisiz ( ameliyatsız, narkozsuz) tedavi arayışına itmektedir. Hastaların bu tip bitkisel (otlarla) yaptıkları ve başta ucuzmuş gibi gelen bu tedaviye ilgileri  artmaktadır.fakat hastaların tek kullanımda sonuç alamadıkları bu bitkileri daha fazla alıp kullanmaya iten ticari bir sektör oluşmuştur. Hastalar bu tarz tedavilerle zaman kaybederken varis hastalığı sürekli ileleme eğiliminde olup zamanla hastalarda tedavisi zor olan varis ülserleri oluşabilmektedir.

Peki varisi olan hasta ne yapmalıdır

Gerçekten varisi olup tedavi yaptırmak isteyen hasta bu tip bitkilerle ve sülüklerle uğraşmayıp varis tedavisi ile kendini geliştirmiş iyi bir şekilde doppler ultrasonografisi yapan Kalp Damar Cerrahi Uzmanına  muayene olup tedavisini de aynı doktorun yapması en uygunudur  tedavi sonrası takip yapmalı hastalığı tam anlamıyla ortadan kaldırmalıdır. Yoksa sıklıkla halk dilinde varisin tekrarması ile karşı karşıya kalınır. İyi şekilde doppler ultrasonografisi bilen hekimin takiplerinide yaoarken ultarson yüksek fayda sağlayacaktır. Tüm varisli damarlaın yaok edilip köprü damarlarının yok edildiği bariz bir şekilde izlenir

Kliniğimizde varis tedavisinde bitkisel tedavi yöntemleri etkisiz olduğu için kullanılmamaktadır. Hastaların en konforlu en az iş gücü kaybedeceği ameliyatsız varis tedavileri ile hastaların tüm varisleri ortadan kaldırılır
Bu ameliyatsız yöntemler ayrıntılı olarak sitemizde mevcut olup hangi hastaya hangi ameliyatsız yöntem uygulanacak onuda muayene esnasında yapılan doppler ultrasonografisi ile belirlenir. Kliniğimizd ultrasonografi ve muayeneler ücresiz olup sadece tedavi yapılırsa ücret talebi olmaktadır.

 

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi