İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

BEN ÇEŞİTLERİ

BEN ÇEŞİTLERİ

Benler vücutta derinin rengini veren melanin maddesini salgılayan melanosit denen hücrelerden kaynaklanan oluşumlardır. Bunların kimisi doğuştan vardır. Kimisi ise sonradan oluşur. Doğuştan olan benler genelde doğmadan oluşmaya başlar. Bebek doğduktan sonrada büyümeye devam ederler. Bunların genetik yatkınlığı fazladır ve bu tür benlerde kanserleşme daha çok görülmektedir.

BEN ÇEŞİTLERİ

Sonradan oluşan benler ise genelde ergenlik döneminden sonra görülen benlerdir. Çeşitli boyutlarda olabilirler. Oluşumlarında en büyük faktör güneş ışınlarındaki ultravioledir. Boyutları birkaç mm’den birkaç cm’ye kadar değişir. Çeşitli renklerde olabilir. Başlangıçta ciltle aynı düzeyde olan benler zamanla kabarık bir şekil alabilirler. Bu sonradan oluşan benlerde doğuştan olan benlere göre kanserleşme daha az görülmektedir. Bunlarda sayı doğuştan olan benlere göre daha fazladır. Vücudun güneş gören yerlerinde daha fazla görülmektedir. Bunların bir kısmının üzerinde kıl bulunabilir. Bunun herhangi bir önemi yoktur. Erkeklerde daha fazla görülmektedir. Bazı benlerde ise kaşıntı ön plandadır. Yaşlılarda görülen benler bu türdür. Güneş ışınlarının zamanla deriyi tahriş etmesi ile oluşurlar.

Benler Neden Kaynaklıdır?

Bazı benler damar kaynaklıdır. Bunlara hemanjiom denir. Kırmızı renge sahiptir. Bazen büyük boyutlara ulaşabilirler. Travmaya uğrarsa sıklıkla kanarlar.

Birde et benleri vardır. Bunlar cilde genelde ince bir sapla bağlıdır. Ciltten kabarık deri parçacıklarıdır. İleri yaşlarda görülür. İnsanların eline takılması, beslenmesi bozulduğunda sıklıkla kızarması ve enfekte olması nedeniyle çok rahatsızlık verir. Özellikle boyun ve omuz bölgesindekiler giyinip, soyunurken sıkıntı verebilir. Alınmasında yarar vardır.

Benlerde en büyük tehlike bunların bazılarının kanserleşmesidir. Benlerde gelişen melanom denilen kanserler çok tehlikelidir. Çok hızlı büyürler ve erkenden metastaz yaparlar. Lenf, kan, komşuluk yani bilinen her şekilde yayılarak, uzak metastaz yapabilirler. Bu nedenle erken teşhis ve erken tedavi esastır. Normal benlerin renginde bir düzgünlük vardır. Rengin değişmesi, benin alacalı bir renk alması uyarıcı olmalıdır. Diğer konu benin büyümesi hızlanır ve elle dokunulduğunda çok sert bir kitle ele gelir. Oval veya yuvarlak olan ben girintili çıkıntılı bir hal alır. Bu da benin kötüleşme belirtileridir. Travmaya maruz kalan benler kanar. Kanamanın durması uzun zamanda alabilir. Bu durumlarda erkenden bir hekime başvurulmalıdır. Kuşkulu vakalarda punç biyopsi yapılır. Benden çok küçük bir parça alınır ve tahlile gönderilir. Bende kötüleşme saptanırsa hemen cerrahi ve diğer tedavilere geçilir.

Diğer benlerin iyi huylu olanların tedavisinde cerrahiye pek başvurulmaz. Çünkü estetik olarak çok fazla bir iz kalır. Bunlarda günümüzde radyo frekansla buharlaştırma tedavisi uygulanmaktadır. İşlem lokal anestezi altında yapılır. 1-2 dakikada hasta istemediği beninden kurtulur. Yüzeyel benlerde lazer tedavisi de uygulanabilir. Fakat bunda birkaç seans gerekebilir. Radyo frekansta işlem tek seansta biter.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi