İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

BEN ALMA SONRASI İZ KALIRMI?

BEN ALMA SONRASI İZ KALIRMI?

İnsanların çoğunda görülen benlerde tedavi kişiye bağlı bir durumdur. Bazı kişiler bu benlerle yaşamaya alışmıştır ve benleri severler. Özellikle yüzde görülen benleri karakterinin bir parçası gören bir sürü kişi vardır. Fakat bunun tam tersi özellikle yüzdeki benler bazı kişilerde sinir kaynağı olur ve bunlardan bir an önce kurtulmak ister. İşte estetik amaçla yapılan bu tür ben alımlarında en öneli konu iz kalıp kalmayacağı karşıdan bakıldığında benin alındığının belli olup olmayacağıdır. Bir diğer konu bu benlerdeki kanserleşme sorunudur. Özellikle güneş gören yerlerde olan, sürekli travmaya, sürtünmeye maruz kalan benlerde bu tehlike her zaman vardır. Erkekler bu benleri sürekli sakal traşı sırasında kestiğini söyler, ayak tabanı veya el ayasındaki benler zaman zaman kanayabilir. Bunların bir an önce vücuttan uzaklaştırılmaları gerekir.

BEN ALMA SONRASI İZ KALIRMI?

Estetik amaçla yapılan ben alımlarında iz kalma sorunu öncelikle benin yapısına göre değişir. Benin rengi ne kadar koyu ise, derinlere olan nüfusu daha fazla olmaktadır. Bu benlerin alınması sırasında, alınan benin yerinde bir çukurluk oluşmaktadır. Bu çukurluk zamanla bir miktar dolmaktadır. Fakat çok koyu ve derine nüfus etmiş benlerde kalıcı olabilmektedir. Hatta bazı bayanlar bunları fondöten ile kapatabilmektedirler. Bu durum deriden kabarık olan benlerde daha fazla olmaktadır. Yüzeysel benlerde bu olasılık yok denecek kadar azdır.

İz kalma konusunda 2.önemli konu benin alınış şeklidir. Cerrahi olarak alınan benlerde iz kalması kaçınılmazdır. Ya 1-2 cm’lik düz bir çizgi yada balık kılçığı tarzında bir iz kalır. Bu benin görünümünden daha kötü bir durumdur. Ayrıca bu izler güneşe çıkıldığında daha belirgin bir hal alır. Bu nedenle cerrahi girişim ilk anda düşünülecek bir tedavi şekli değildir. Eğer bende kanserleşme olasılığı varsa önce benden punç biopsi denilen bir parça alınır. Bu patolojiye gönderilir. Patoloji sonucu kötü gelirse o zaman cerrahi tedaviye başvurulur. Tabi bu durumda bir kanser vakasında yapılması gereken ameliyat uygulanır. Bunun dışında iyi huylu olduğu kanıtlanan benlerde cerrahi tedavinin yeri yoktur.

Ben Alma İşleminde Önemli Bir Konu da

Ben almada diğer önemli konu beni alan kişinin bu konudaki tecrübesidir. Kullanılan aletlerinde uygunluğu çok önemlidir. Tedaviyi yapan doktor ne kadar tecrübeli ise ben alımı sonrası iz kalma olasılığı o kadar az olmaktadır. Medica İzmir bu konuda tecrübeli bir kliniktir.

Kişinin bir cilt hastalığı olması, diabeti olması, kortizon kullanması, kemoterapi görmesi işlem sonrası iz kalmayı etkileyen diğer faktörlerdir. Özellikle diabetiklerde veya genel bağışıklık sistemi bozuk kişilerde oluşacak bir enfeksiyon  iz kalma olasılığını arttırmaktadır.

Günümüzde ben tedavisinde radyofrekans yöntemi kullanılmaktadır. Bu tedavi sonrası çok dikkatli bakıldığında görülen biz iz kalabilir veya kişiye göre kalmayabilir. İşlem sonrası o bölgede bir kabuklanma olur. Bu kabuk yolunmamalıdır. Kabuk düştükten sonra o bölgede bir kırmızılık oluşur. Bu kırmızılık 2-3 ayda normal cilt rengini alır. Oluşabilecek çukurlukta bu dönemde kişiye göre değişebilecek ölçüde azalır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi