İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

BASURA NE İYİ GELİR ?

BASURA NE İYİ GELİR ?

Basurlar derecelerine göre çeşitli belirtilerle kendini gösterir. İç hemoroitlerde tek belirti kanama iken dış hemoroitlerde kanama ile birlikte hastada şişkinlik, ele meme gelmesi, ıslak makat, kaşıntı gibi yakınmalar olabilir.

Hemoroitler bu bölgedeki damarlardır. Bunların büyümemesi ve hastalık haline gelmemesi için kişilerin alabileceği çeşitli önlemler vardır. Bu önlemlerle bazı hassas kişilerde hemoroitlerin hastalık haline gelmesi önlenebilmektedir. Fakat şu unutulmamalıdır. Eğer hastada kanama varsa, ele gelen memeler varsa, tuvalet sırasında sıkıntı yaşanıyorsa mutlaka bir proktoloğa muayene olmak gerekir. Kulaktan dolma tedbirlerle bunları tedavi yoluna gitmemektedir. Çünkü anüsden olan kanamalar bazen bir kanser belirtisi olabilir. İhmal edilirse çok kıymetli erken teşhis imkanının ortadan kalkmasına neden olur.

BASURA NE İYİ GELİR ?

Hemoroid oluşmaması için en başta dikkat edilecek konu kabız kalmamaktır. Kabızlık sırasında kişi tuvalette fazla miktarda ıkınır ve tuvalette çok uzun zaman geçirir. Buda anüs bölgesindeki basıncın artmasına ve buradaki damarlarda kanın geri dönüşünün bozulmasına neden olur. Anüs bölgesinde toplardamar olan hemoroidlerde kan göllenir. Damar yapısı bozulur ve kanamalar, sarkmalar oluşur. Bu  nedenle öncelikle kabızlık sorunu ortadan kaldırılmalıdır.

Basur (Hemoroid) İçin Neye Dikkat Edilmeli?

Kabızlığın ortadan kaldırılmasında ilk dikkat edilecek konu sebze ağırlıklı bir diyettir.  Çünkü lifli besinlerin posası fazla olur ve kişi bunları peristaltik hareketlerle çok kolay dışarı çıkarır. Meyve bol tüketilmelidir. Öğünler sırasında ana yemek yanında mutlaka salata tüketilmelidir. Ekmek olarak yulaf ekmeği, tam buğday ekmeği tercih edilmelidir.

2.dikkat edilecek konu kişinin günlük aldığı su miktarıdır. Bu en az 3 litre olmalıdır. Şu unutulmamalıdır; çay, kahve, meşrubat suyun yerini tutmaz. Bu 3 litre mutlaka su şeklinde tüketilmelidir. Su bağırsak hareketlerinin normal seyrinde gitmesi için elzemdir. Suyun az alınması bağırsak hareketlerini azaltır. Suyun kalın bağırsakta daha fazla emilmesine neden olur, buda beraberinde kabızlığı getirir. Dışkılama sırasında anal basınç artar.

Hemoroid oluşumunun önlenmesinde dikkat edilecek diğer konu sedanter yaşamdan uzaklaşılmalıdır. Kişiler her gün mümkün olduğu kadar kısa yürüyüşler yapmalıdır. Bu özellikle oturarak çalışan kişilerde çok önemlidir. Her gün yarım saatlik tempolu yürüyüş bu bölgedeki kan dolaşımının normal olmasını, bağırsakların çalışmasını sağlar. Yürüme sırasında alınan derin nefesten dokuların oksijenlenmesini de artırır.

Eğer hemoroidlere bağlı kanamalar ağrılar varsa kişinin yapacağı oturma banyoları bunların gerilemesine neden olur. Her gün tercihen sabah-akşam 10’ar dakikalık ılık suda oturma banyoları anüs bölgesindeki kasları gevşetir. Kanın normal dolaşımını  sağlar. Buda hemoroidlerin gerilemesine neden olur. Oturma banyosu sonrası çeşitli ağrı kesici, damar tonüsünü artırıcı merhemlerde uygulanabilir.

Dışkılama fizyolojisi için alaturka tuvaletler daha uygundur. Dışkılama sırasında kişi karına ayaklarıyla baskı yapar ve dışkının daha kolay çıkmasını sağlar. Tuvalette fazla zaman geçirmemelidir. İhtiyaç giderilip hemen çıkılmalıdır. Çok kilolu hastaların kilo vermesi de yakınmaları bir nebze azaltır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi