İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

BASUR NEDEN OLUR?

BASUR NEDEN OLUR?

Basur anal bölgedeki damarlarda kanın göllenmesi sonucu oluşur. Bunun oluşumunada anal bölgedeki basıncın artması ve kanın geri dönüşünün bozulmasına yol açar. Kronik kabızlıklar, kabızlığa bağlı zorlu dışkılama ve ıkınma, hamilelik, anal ters ilişki buna yol açabilir.

Kabızlığa yol açan nedenler ise kişinin az su alması, fast-food tarzı posasız gıdalarla beslenmesi, hareketsiz, sedanter bir yaşam sürmesi, kişinin tuvalet ihtiyacı geldiği halde bunu ertelemesi şeklinde sayılabilir. Kabızlık sonucu dışkının su içeriği gittikçe azalır ve sert, kalın bir dışkı oluşur. Hasta bunu çıkarmak için tuvalette uzun süre kalır ve fazla miktarda ıkınarak anal bölgeye basınç uygular. Bu basınç zamanla anal bölgedeki bağ dokusunda gevşeme oluşturur. Damarların yapısı bozulur. Damarlar genişler ve zaman zaman yırtılır.

BASUR NEDEN OLUR?

Hemoroid oluşumunu önlemek için öncelikle kabızlık sorununu ortadan kaldırılması gerekir. Bu amaçla öncelikle kişinin yeterli miktarda su alması sağlanmalıdır. Bu günlük ortalama 3 litreye tekabül eder. Hastaların baharatlı gıdalardan özellikle acıdan uzak durması gerekir. Baharatlı gıdalar bu bölgedeki damarlarda genişlemelere yol açmaktadır. Hastalar posa bırakan diyete yönlendirilir. Sebze yemeklerine ağırlık verilir. Meyve ve sebzeyi bol yemesi önerilir. Ekmek ve tahıl ürünleri mutlaka kepekli olmalıdır. Hastalar tuvalet ihtiyacını ertelememelidir. Tuvalet ihtiyacı ertelendikçe dışkının su içeriği azalır. Buda kabızlığa yol açar. Kayısı bağırsak hareketlerini arttıran bir meyvedir.

Basur (Hemoroid) Hastaları Nelere Dikkat Etmeli?

Hastalar özellikle oturarak çalışanlar günlük spora ve yürüyüşlere yönelmelidir. Hareketsiz sedanter bir yaşam tüm organlarda olduğu gibi sindirim sisteminde de durgunluğa. Bağırsak hareketlerinin bozulmasına neden olmaktadır. Günlük düzenli yapılacak sporla bu durgunluk ortadan kalkmakta kan dolaşımı daha düzenli bir hale gelmektedir. Bu sporlar sırasında anal bölgedeki basıncı artıracak hareketlerden kaçınmalıdır. Ağırlık kaldırmak, uzun süreli bisiklete binmek anal bölgeye basınç uygulamasına neden olmaktadır.

Gerek iş icabı, gerekse dışarıda tuvalete girme fobisi yüzünden sık sık tuvalet ihtiyacı geldiği halde ertelenmektedir. Dışkılama ihtiyacı oluştuğunda bu hemen sağlanmalıdır. Dışkı vücutta tutulursa dışkının su içeriği bağırsaklar tarafından emilir ve dışkı sert ve kalın hale gelir. Buda çıkarken anal bölgeye fazla miktarda basınç uygular. Damarları beraberinde anüs dışına sürükler.

Hemoroid aşırı kilolu kişilerde daha fazla görülmektedir. Ağır vücut anal bölgeye baskı oluşturabilir. Kadınlarda görülen hemoroidlerin ise en büyük nedeni hamileliktir. Hamilelikte bebek pelvik damarlar üzerine baskı yapar ve kanın geri dönüşünü bozar. Hamilelik döneminde yukarıda bahsettiğimiz önlemlere azami dikkat edilmelidir. Diyet çok iyi kontrol edilmeli ve günlük yormayan sporlar yapılmalı, tuvalet ertelenmemektedir.

Özellikle homoseksüellerde görülen hemoroidlerde en büyük neden anal ilişkidir. İlişki sırasında buradaki basınç artar ve kanın göllenmesi olur ve dokular zarar görür.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi