İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

ANİSMUS NEDEN OLUR?

ANİSMUS NEDEN OLUR?

Anüs çevresinde biri istemli çalışan diğeri istemsiz çalışan ve sfinkter denen iki kas grubu vardır. Birde bunların çevresinde puborektal kas denen başka bir kas grubu vardır. Dışkılama sırasında bu kas grupları belirli bir düzende çalışırlar. Normal dışkılama da bu kaslar gevşer ve dışkılama gaz çıkışı olur. İşte bazı durumlar da bu sinerji bozulur. Dış makat kaslarında ve puborektal kasta istenen gevşeme olmaz. Hatta bu kaslar kramp şeklinde kasılır. Bu duruma anismus denir. Yani anismus buradaki kasların bir gevşeme kusurudur.

Anismus nedeni tam olarak bilinmemektedir. Kronik kabızlık çeken hastaların %10-15’inde neden bu anismustur. Bunun dışında makat sarkmalarında, cinsel istismara uğramış kişilerde kas hastalığı bulunan kişilerde görülen bir durumdur. Fakat %90’nında herhangi bir neden bulunmayabilir.

ANİSMUS NEDEN OLUR?

Hastalar dışkılama sırasında şiddetli bir ağrıdan yakınır. Bu ağrı kramp tarzındadır. Dışkılama sırasında ve sonrasında görülür. Bu hastaların hepsinde kronik bir kabızlık söz konusudur. Kişi tuvalete gittiğinde çok zor dışkılar ve dışkılama tam olmaz. Buna bağlıda hastada aşırı ıkınma oluşur. Bu ıkınmalar yandaş olarak hemoroid oluşumuna, fissür oluşumuna neden olur.

Bu hastalar günler geçtikçe parmak yardımıyla dışkılamaya çalışırlar ve dışkılama güçlüğü ile birlikte idrar yakınmalarıda olabilir. Anismuslu hastalarda cinsel sorunlarda sıktır. Erkeklerde sertleşme tam olmayabilir. Bayanlarda cinsel temas ağrılıdır ve vajinismus yakınmaları eşlik eder.

Anismus Kimlerde Görülür?

Anismus kadınlarda daha sık görülmektedir. Çocukluk döneminde cinsel istismara uğramış olanlarda daha sık görülmektedir. Tanı genelde fizik muayene ile konur. Rektaltuşede çok sert sfinkter kasları ele gelir. Tanıyı pekiştirmek için yandaş hastalıklar ekarte edilmelidir. Bu amaçla rektoskopidefekografi, anal manometri gibi testlere başvurulabilir.

Anismuslu hastalarda oluşan kabızlık dışkının taşlaşmasına, rektumun genişlemesine neden olabilir. Ayrıca mevcut spazm sonucu bu hastalarda hemoroid ve fissürler sık görülmektedir. Buda mevcut tabloyu daha vahim hala getirmektedir.

Tedavide amaç mevcut kaslardaki krampın ortadan kaldırılması sağlanmaktadır. Bu amaçla çeşitli egzersizler önerilmiştir. Bunlardanen çok bilinen ve kullanılanıkegel egzersizleridir. Bunun için bir leğen içine ılık su konur ve su içinde hasta tuvalet yaparmış gibi sfinkter kaslarını gevşetir sonra gaz ve dışkıya engel olacakmış gibi sıkar. Bu egzersizler genelde günde 3 kez 100-200 kez yapılır. Bu işlemin yapılacağı çeşitli araçlarda yapılmıştır. Elektrikli impuls veren cihazlar yardımıyla bu adelelerin periyodik olarak kasılıp gevşemesi sağlanmaktadır.

Anismusun cerrahi tedavisi yoktur. Fissürvakalarında uygulanan LİS ameliyatı bu vakalarda önerilmiştir. Fakat puborektalkasdaki spazmı ortadan kaldırmadığından yararı olmamıştır.

Tedavide en etkili yöntem botox enjeksiyonlarıdır. Yalnız bunda botoxpuborektal kas içine uygulanmalıdır. Özel deneyim gerektirir. 100 Ü. Botox sulandırılarak kas içine uygulanır. Yeterli gevşeme sağlanmazsa 10 gün sonra aynı dozsfinkter kasları içine de uygulanır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi