İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

ANAL FİSSÜR TEDAVİSİNDE BOTOX UYGULAMASI

ANAL FİSSÜR TEDAVİSİNDE BOTOX UYGULAMASI

 Anal fissürler anüsün pecten denilen kısmında arka duvarda görülen yırtılmalardır. Bu yırtığa dışkılama sırasında temas eden feçes yanma ve ağrılara neden olduğundan erkenden tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü bu ağrılar nedeniyle hasta şuur altı en içteki sfinkterler dediğimiz ve istemsiz çalışan kası gerer. Bunun sonucu anal spazm artar. Buda dışkılamanın daha zor olmasına yol açar.

ANAL FİSSÜR TEDAVİSİNDE BOTOX UYGULAMASI

Fissür tedavisinde amaç anal sfinkter kasında oluşan bu spazmı ortadan kaldırmaktadır. Bunun için son yıllarda Botox denilen bir ilaç kullanılmaktadır. Botox iç sfinkter kasındaki istemsiz kasılması ortadan kaldırarak fissürün iyileşmesine zemin hazırlamaktadır.

Botox bu etkisi nedeniyle estetikte kullanma dışında anal bölgede de kullanılmaya başlanmıştır. Yaklaşık 4-5 yıldır kullanılan ilaçtan günümüzde %90-95 sonuç alınmaktadır.

Botox her seviyedeki fissür tedavisinde kullanılabilir. Etkisi yeni oluşmuş fissürler de daha fazladır. Olay kronikleştikçe oluşan etki azalmaktadır.

Botox anaerob bir bakteriden elde edilen nörotoxindir. Enjeksiyonları ağrısızdır ve kasa tam etkisi 7-10 gün içinde olur. Muayenehane koşullarında çok rahat uygulanabilir. Uygulama sırasında bölgeye lokal anestezi yapılır. Çünkü iç sfinkter kasını parmakla hissedip ilacı o kasın içine enjekte etmek gerekir. Anal fissürler çok ağrılı olduğundan lokal anestezi yapılmazsa hasta rektal tuşeyi yaptırmaz. Dolayısıyla kas tam olarak hissedilmez.

Botox Nasıl Uygulanır?

Botox tedavisinde 100 Ü. Botox kullanılır. Bu 3 veya 4 kadrana enjekte edilir. Kası gevşetme etkisi 7-10 gün içinde maximuma ulaşır.etki süresi 6 aydır. Fakat spazm ortadan kalktığından genelde 2-3 ay içinde fissürde %90-95 sonuç alınmaktadır.

Genelde tek doz botoxla tedavi gerçekleşmektedir. Fakat çok kronik vakalarda bazen 6 ay sonra 2. Bir botox dozu gerekebilmektedir. Bu tür vakalar sürekli dışkılama sonrası 3-4 saat ağrısı olan, zeminde artık iç sfinkter kaslarının görüldüğü, nöbetçi meme ve cilt takıntısının olduğu çok kronik vakalardır.

Spazmı ortadan kaldırmanın bir diğer yolu LİS ameliyatı denilen iç sfinkter kasının kesilme işlemidir. Buda lokal anestezi altında yapılır. Bu operasyonda iyi ellerde çok yararlı bir işlemdir. Fakat nadir de  olsa gaz kaçırma, büyük abdest kaçırma gibi komplikasyonlara neden olabilir. Böyle bir komplikasyon olursa bu ömür boyu kalıcıdır. Hastayı hayatından bezdirir.                                                                                                                         Botox’un avantajlarından en önemlisi kalıcı bir gaz ve dışkı kaçağının asla görülmemesidir. Ameliyatın dezavantajları yoktur. İşlem çok kolaydır. Lokal anestezi dahil işlem süresi 5 dakikayı geçmez. Herhangi bir ön hazırlık gerektirmez.

Hasta kliniğe geldikten 5 dakika sonra işlem yapılmış olarak terk eder. İşlem sırasında hasta herhangi bir ağrı duymaz. Uygulamadan sonra iş ve güç kaybı oluşmaz. Hasta hemen işinin başına dönebilir. Kanama ve apse gibi bir risk söz konusu değildir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi